המדריך לנפאל         ראשי    |   מידע כללי    |   ערים    |   טרקים    |   אטרקציות    |   תוספות    |   אודות
קטמנדו   |   פוקרה  
קטמנדו

קטמנדו, בירתה של נפאל, ממוקמת בעמק קטמנדו (הקרוי על שמה) והיא העיר המפותחת והמודרנית ביותר במדינה. בין האתרים הבולטים בעיר יש לציין את כיכר דורבאר על מקדשיה הרבים והעתיקים, את מקדש הקופים השוכן במעלה גבעה הצופה על העיר וכמובן את סטופת הבודהאנאת, הקדושה לטיבטים, אותה מקיפים מידי ערב מאמינים רבים.

לינה ואירוח:
מקומות הלינה בקטמנדו מרוכזים ברובם ברובע אחד - רובע טאמל (Thamel) הצבעוני. הרובע כולל את מרבית הגסט-האוס, מלונות ואכסניות וכמו כן את מרבית המסעדות, חנויות המזכרות והציוד וסוכנויות הטיולים.
מחיר לחדר ממוצע בגסט-האוס הוא כ-400 רופי נפאלי לחדר זוגי (כ-20 ש"ח) אך כמובן שהמחיר עולה בהתאמה לאיכות החדר (ומגיע עד לכ-50 דולר ללילה במלונות מפוארים).
בין המסעדות המומלצות ברובע - מאפיית Pumpernickle הותיקה המוכרת מאפים וארוחות בוקר מפנקות, קטמנדו סטייק האוס לאוהבי הבשר, ואי אפשר כמובן בלי אוכל ישראלי במסעדת or2k.קהילה יהודית:
'בית חב"ד' נמצא גם הוא ברובע טאמל, ומציע בית כנסת, מסעדה כשרה, החלפת ספרי טיולים בעברית, שמירת חפצים וארוחות שבת וחג מסורתיות.
הבית נמצא בהנהלת הרב חזקי וחני ליפשיץ
טל.: 977-1-4700492
טל. נוסף: 9803241294
דוא"ל: chabadnepal@hotmail.com
אתר אינטרנט: www.chabad-nepal.comתחבורה והתמצאות:
שדה התעופה טריבהובן הוא שדה התעופה היחיד בעיר והוא משמש לטיסות פנימיות וגם לטיסות בינלאומיות. השדה נמצא במרחק של 5.5 ק"מ מזרחית לקטמנדו. ההגעה ממנו למרכז העיר במונית אורכת כ-20 דקות ותעלה כ-300 רופי (כ-15 ש"ח).
אוטובוסים - בעיר קיימים אוטובוסים (טוריסט באס), ומיניבוסים (לוקאל באס). ליעדים ארוכים מומלץ לנסוע באוטובוס התיירים (יש להזמין כרטיסים מראש באחת מסוכנויות הנסיעות הרבות), אך בנסיעות פנים-עירוניות ניתן להשתמש באוטובוסים במקומיים. רוב האוטובוסים יוצאים מתחנת האוטובוסים המרכזית - City Bus Park מדרום לדורבאר מארג`.
מוניות - שימוש במוניות בקטמנדו הינה האפשרות הנוחה ביותר להתניידות ומדובר באמצעי תחבורה פופולרי אותו תוכלו למצוא בכל רחוב. למרות שבמוניות יש מונה, מומלץ לקבוע מחיר נסיעה קבוע מראש עם הנהג.

אתרים בעיר:

כיכר דורבר - Durbar Square:
כיכרות בשם זהה נמצאות בערים שונות בנפאל. משמעות המילה דורבר בנפאלית היא "ארמון", והשם רומז על כך שהכיכר היא בעצם הרחבה שלפני הארמון. במקרה של כיכר דורבר של קטמנדו, הארמון בו מדובר הוא ארמון המלוכה הישן ששמו הנומאן דהוקה (Hanuman Dhoka) בו חיה משפחת המלוכה של נפאל עד לפני כמאה שנה, עת הועבר הארמון המלכותי למיקום חדש.
בכיכר נמצאים מקדשים רבים, שהעתיקים בינהם נבנו במאה ה-12. הכיכר מלאה פעילות ערה כל היום, ותיירים מתערבבים בה עם רוכלים ו-"קדושים" לבושים בגדים צבעוניים המוכנים להצטלם עם כל תייר תמורת סכום סמלי.


כיכר דורבר בקטמנדו

פאשופטינאת- טקס שריפת הגופות:
מקדש ההינדו החשוב והקדוש ביותר בנפאל, מוקדש לאל שיווה ומוכר בפי החבר'ה כ"שריפת הגופות" (Pashupatinath). הכניסה למקדש עצמו אסורה לזרים שאינם מאמינים אולם בשטח הרחב סביבו תמצאו מבנים עתיקים, גאטות, מקדשים מרהיבים, סאדואים (קדושים הודים) צבועי פנים וקופים. על שפת נהר ה- Bagmati מתקיים טקס שרפת הגופות, בו אפשר לצפות מקרוב וגם לצלם. הביקור באיזור מומלץ ומאפשר חוויה מיוחדת ומרתקת במינה.


טקס שריפת הגופות

מקדש הקופים (סווימבונאת):
מקדש זה נמצא כ-10 דקות נסיעה מהטאמל או כ-40 דקות הליכה, והוא שוכן על גבעה המשקיפה על כל העיר. טיפוס במסלול מדרגות המוקף בפסלים מרהיבים וקופים מתרוצצים יוביל אותנו לראש הגבעה ולאזור המקדש שבראשה. בכניסה לאזור המקדשים ישנם מספר מבנים פסלים מעניינים ובמרכז נמצאת סטופה גדולה שבראשה מצויירות עיניים של בודהה. מסביב ישנה תצפית יפה של כמעט 360 מעלות על העיר. בערב אפשר לצפות בטקסים של הנזירים המקיפים את הסטופה.


הסטופה בראש מקדש הקופים


.